המדריך השלם לזיהוי מהיר של נחשים ארסיים

המדריך השלם לזיהוי מהיר של נחשים ארסיים
המדריך השלם לזיהוי מהיר של נחשים ארסיים | צילום freepik
נחשים ארסיים הם איום נפוץ בחלקים רבים של העולם. הם עלולים לגרום לנזק חמור ואף מוות לבני אדם. במדריך הבא ריכזנו עבורכם את הסימנים המרכזיים לזיהוי נחש ארסי.

שימו לב! כל נחש יכול להוות סכנה ממשית לבני אדם, ברגע שאתם מזהים נחש בסביבתכם, תפסו ממנו מרחק. במידה ומדובר במקום מגוריכם, כמו כן, תקראו ללוכד נחשים מוסמך, אל תנסו ללכוד את הנחש לבד. כמו כן, חשוב לציין שנחש זו חיה מוגנת במדינת ישראל, לכן אין להרוג אותה.

מה ההבדל בין נחש ארסי לנחש לא ארסי?

ניתן לחלק את סוגי הנחשים לשתי קבוצות מרכזיות, נחשים ארסיים ונחשים לא ארסיים:

  • נחשים לא ארסיים נקראים גם נחשים לא מזיקים. אלה כוללים את נחש זעמן שחור, נחש זעמן מטבעות, נחש מטבעון מדבר, נחש מים ועוד.

  • נחשים ארסיים מתחלקים לתתי קטגוריות של נחש ארסי קטלני לאדם ונחש ארסי שאינו קטלני לאדם. נחשים ארסיים כוללים נחש צפע מצוי, נחש ארבע-קו מובהק, נחש אפעה ועוד.

בואו ללמוד איך מזהים בין נחש ארסי לנחש לא ארסי במהירות
בואו ללמוד איך מזהים בין נחש ארסי לנחש לא ארסי במהירות | צילום freepik

סימנים נפוצים לזיהוי נחש כארסי או לא ארסי

ישנן מספר דרכים לזהות אם נחש ארסי או לא. אנו מזכירים שבמידה ואתם רואים נחש בסביבתכם, השתדלו לשמור ממנו מרחק. במידה והנחש נמצא באזור מגורכם הפרטי, צלמו אותו והתרחקו ממנו. את התמונה הזו תעבירו ללוכד נחשים מקצועי שיידע לתת לכם מענה מקצועי לגבי סוג הנחש. להלן כמה סימנים נפוצים לזיהוי נחש ארסי:

  • לנחש ארסי יש ניבים.

  • לחלק מהנחשים הארסיים יש ראש משולש ורחב יותר מרוחב גופם

  • לנחשים ארסיים יש אישונים אליפטיים (דמויי חריץ) ונחיריים דמויי חריץ

  • לנחשים ארסיים יש בדרך כלל רצועות אדומות, צהובות, שחורות או כחולות לאורך הגוף

  • רוב הנחשים הארסיים מסתובבים בחוץ רק בלילות, בשעות היום הם תופסים מכסה, מלבד הנחש הארסי צפע חרמון שנראה רק בהר החרמון ומדרונותיו. ניתן להסיק (אך זה לא וודאי!) שאם אתם נתקלים בנחש בשעות היום במקום שהוא לא בסביבת החרמון, שמדובר בנחש לא ארסי.

מה עליי לעשות בעת הכשת נחש?

אם חלילה נחש הכיש אדם, יש לנסות להרגיע את אותו אדם כמה שאפשר, על מנת לשמור על לחץ דם נמוך ובכל למנוע מהארס להתפשט לכל מחזור הדם שלו. במידה והדבר מתאפשר ולא מהווה סכנה, יש לצלם את הנחש המדובר ולהתפנות מיד לבית החולים הקרוב עם תמונת הנחש, על מנת שהצוות הרפואי יידע לזהות אותו ולהעניק את אופן הטיפול הטוב ביותר.

הכשת נחש ארסי
הכשת נחש ארסי | צילום freepik

דוגמאות לנחשים ארסיים נפוצים בישראל

נחש צפע מצוי

נחש צפע מצוי, הנקרא גם נחש צפע ארצישראלי, הוא הנחש הנפוץ והמסוכן ביותר מהנחשים שגדלים בישראל. הוא גדל מצפון הארץ עד באר שבע, בכל סוגי הקרקעות ואוהב במיוחד בתים ומקומות סגורים. צבע הרקע של נחש צפע מצוי נע בין חום-אפור לשחור (הנחשים השחורים קיימים בעיקר בגולן). על גב הנחש דוגמת מעוינים, לעיתים מחוברים. ראש נחש הצפע משולש ורחב מגופו. סוג נחש זה מגיע לאורך מקסימלי של 135 ס”מ. הכשת נחש צפע מצוי עלולה להוביל למוות.

נחש אפעה

נחש אפעה הוא נחש מדברי קטן עד בינוני באורך מקסימלי של 80 ס”מ, נחש אפעה גדל בעיקר באזורים מדבריים ומדבריים למחצה, ניתן למצוא אותו מהגלבוע בצפון, לכיוון דרום, דרך הבקעה, במדבר יהודה, בנגב ובערבה. גב הנחש כהה מצבע הרקע של צדדי הגוף, הוא מוכתם בכתמים בהירים וראשו המשולש נבדל בבירור מהגוף. נחש האפעה הוא מהנחשים הקטלניים שחיים לצידנו, הכשת נחש זה עלולה להוות סכנת חיים.

צפע חרמון

נחש צפע החרמון מסתובב רק באזור הר החרמון, נחשב זה בעל ראש משולש צבע הגוף שלו נע בין אפור-כחלחל ולחום, ועל גבו סימנים רוחביים לא אחידים בצבעים כהים יותר. אורך מקסימלי אליו הנחש מגיע הוא כ-80 סנטימטר.

אוהבי חיות מחמד זה הזמן לתת לנו לייק לעמוד הפייסבוק שלנו כאן למטה!

כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לייעוץ רפואי וכל המידע המצוי באתר משמש כמידע כללי בלבד.

תגיות:

שתפו אותנו מה דעתכם?

Subscribe
Notify of
guest
1 תגובה
Inline Feedbacks
צפייה בכל התגובות
אנונימי
אנונימי
06/09/2022 22:06

שִׁמְעוּ סִפּוּר נָאֶה:
גָּדִי רָאָה אֶפְעֶה.
הוּא אָמַר: ”אַבָּא, רְאֵה!”
וְאַבָּא אָמַר: ”אֶה!”

– חנוך לוין, 1999

1
0
נשמח לשמוע מה דעתכם...x
קחו חלק מקהילת אוהבי חיות מחמד
עשו לנו לייק בעמוד הפייסבוק כאן למטה!