המדריך המלא לגידול נחשים בבית

המדריך המלא לגידול נחשים בבית
המדריך המלא לגידול נחשים בבית | צילום freepik
טיפול בחיית מחמד כמו נחש יכול להיות מבלבל ומפחיד, אם החלטתם לאמץ נחש כחיית מחמד, מאמר זה יעזור לכם ללמוד כל מה שצריך על מנת לגדל נחשים בבית באופן נכון ובטוח.

אימוץ וגידול נחשים בבית היא מגמה שהחלה לתפוס תאוצה בשנים האחרונות, הכנו לכם מדריך מפורט ומקיף עם כל הפרטים שאתם צריכים לדעת על טיפול ותחזוקת נחש כבעל חיים בייתי.

קצת על נחשים

נחשים הם קבוצה של זוחלים ללא ידיים ורגליים, הם זזים בעזרת כיווץ והרפיית השרירים בגופם. רוב סוגי הנחשים אינם רואים טוב והם נעזרים בחוש ריח מפותח מאוד על מנת לשרוד. גם חוש השמיעה של הנחשים אינו רגיל, הנחשים אינם שומעים את מרבים התדרים, האוזן שלהם בנויה כך שהיא קולטת רעידות ותזוזות בסביבת הנחש.

הנחש הוא בעל חיים בעל דם קר, ומכיוון שהוא צריך לווסת תהליכים שונים בגוף, הוא זקוק למקור חום חיצוני כמו השמש בטבע או מנורת האולטרה בגידול בייתי.

אוכל לנחשים

נחשים הם אוכלי בשר הניזונים מבעלי חיים אחרים, ככל שהנחש גדול יותר, כך הוא מסוגל לאכול בעלי חיים גדולים יותר. נחשים קטנים יאכלו חרקים ואילו נחשים גדולים מבססים את תזונתם בעזרת חיות גדולות יותר כמו עכברים, חולדות ועוד.

הנחש אינו לועס את מזונו, הוא בולע את הטרף בשלמותו בעזרת הזזת הלסתות שלו בצורה כזו שמאפשרת לו לאכול טרפים שגדולים יותר מפתח הפה שלו. לאחר בליעת הטרף, שרירי הנחש מפעילים עליו לחץ עצום ובכך הורגים את הטרף ומעכלים אותו.

שימו לב, נחשים אשר גדלו בטבע רגילים לאכול טרף חיי, הם לא יביעו עניין בטרף שאינו בין החיים.

נחשים צעירים צריכים לאכול לעתים קרובות יותר מנחשים בוגרים, כפעם ביום-יומיים. נחשים בוגרים אוכלים בדרך כלל בממוצע פעם בכמה ימים בהתאם למין הנחש, הם מסוגלים לעבור שבוע שלם מבלי לאכול.

רביית נחשים

עונת הרבייה של הנחשים מתקיימת בחודשי הקיץ, בחודשים אלו הנחשים מטילים ביצים עליהם הם ידגרו במשך חודש עד חודשיים עד שהביצה תבקע. בכל הטלה הנקבה תטיל בין מספר ביצים בודדות לבין כמה עשרות.

איזה כלוב צריך לקנות לנחש?

נחש בייתי גדל בתוך כלוב שנקרא טרריום, כלוב זה נבנה עבור גידול זוחלים שונים, הוא מאפשר לווסת את רמת הלחות ולחמם את הכלוב בקלות.

שימו לב שמומלץ לגדל נחש בתוך כלוב בהתאם לגודלו, כך שנחש תינוק יזדקק לכלוב קטן מאוד על מנת שהוא ירגיש בו ביטחון. פתרון טוב לנחשים קטנים וצעירים הוא כלוב מפלסטיק פשוט, עד לשלב שהנחש יגיע לגיל בגרות.

בטרריום הנחש מומלץ להניח מצע משבבי עץ וקליפות קוקוס, אלו יספגו את יציאות הנחש ויפחיתו את הריח שלהן וכן ידמו תחושת קרקע בטבע לנחש שגדל בטרריום.

נחש על מצע שבבי עץ וקליפות קוקוס
נחש על מצע שבבי עץ וקליפות קוקוס | צילום freepik

כפי שסיפרנו לכם בהתחלה, נחש הוא בעל דם קר והוא זקוק למקור חימום כדי לשמור על טמפרטורת הגוף שלו. לכן, יש להתקין בטרריום הנחש גוף חימום שישמש למקור חימום חלופי לקרני השמש.

חימום טרריום הנחש

ללא חימום נכון לכלוב הנחש, הנחש שלנו עלול לאבד תיאבון, לפגוע בחילוף החומרים ויכולת הרבייה ואף להגיע למצב של תרדמת חורף, או גרוע מכך – למות.

כדי לשמור על בריאות הנחש, נצטרך לחלק את הכלוב שלו לאזור חם ואזור קר. את האזור החם נחמם בעזרת פלטת חימום מיוחדת לנחשים ועל האזור הקר נשמור קריר יותר בכמה מעלות טובות.

כדי לשמור על טמפרטורה תקינה בכל עת, מומלץ להתקין מד טמפרטורה בכל אחד מהאזורים. כמובן שכן גזע נחש זקוק לטווח שונה של טמפרטורה ולכן חשוב לבדוק היטב מה המעלות המתאימות עבור הנחש שברשותכם.

האם נחשים שותים?

אכן, נחשים שותים מים. הנחשים שותים ומתרחצים במים. לכן, בכל כלוב של נחש חשוב להניח קערת מים גדולה מספיק כך שהנחש יוכל להיכנס אליה לטבילה עם כל גופו. החדרת הנוזלים לגוף בעת רחצה עוזרת לנחש להשיל את עורו בקלות.

נחש טובל במים
נחש טובל בקערת מים שמתאימה לגודלו | צילום freepik

 

אוהבי חיות מחמד זה הזמן לתת לנו לייק לעמוד הפייסבוק שלנו כאן למטה!

כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לייעוץ רפואי וכל המידע המצוי באתר משמש כמידע כללי בלבד.

תגיות:

שתפו אותנו מה דעתכם?

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
צפייה בכל התגובות
0
נשמח לשמוע מה דעתכם...x
קחו חלק מקהילת אוהבי חיות מחמד
עשו לנו לייק בעמוד הפייסבוק כאן למטה!