המדריך השלם לגידול אוגר

המדריך השלם לגידול אוגר
המדריך השלם לגידול אוגר | צילום freepik
אוגר הוא מכרסם חמוד להפליא שמשמש כחיית מחמד בבתים רבים בישראל, הוא חמוד, שקט ונוח לגידול, אוגר יכולה להיות חיית מחמד ראשונה נפלאה לגידול, אך רגע לפניי שאתם יוצאים להביא את האוגר הראשון הביתה, הכנו לכם מדריך לגידול אוגר בבית.

אוגר היא חיית מחמד קטנה, ממשפחת המכרסמים. היא נקראת כך בזכות העובדה שהיא אוגרת את המזון שלה בכיסים מיוחדים שנמצאים בחניכיים שלה. בטבע, האוגר נמצא בתחתית שרשרת המזון והוא משמש כמזון לחיות רבות אחרות. לכן, האוגר מבלה בטבע את רוב הזמן במחילות תת קרקעיות ששומרות עליו מפני הטורפים שלו (נחשים, חתולים ועוד). הוא יוצא מהמחבוא שלו לעיתים רחוקות כדי לאגור לעצמו מזון וחוזר למחבוא שלו.

סוגי האוגרים הנפוצים בישראל

בארץ, יש שני מינים נפוצים שניתן למצוא: אוגר סיבירי ואוגר סורי. שני הזנים האלו חיים כשנתיים.

ההבדל ההתנהגותי המשמעותי ביניהם, הוא שאוגר סורי נחשב לזן טריטוריאלי, עובדה זו מתבטאת בכך שאוגר ממין זכר לא מסוגל לחיות בכלוב עם אוגר זכר אחר, בשונה מהאוגר הסיבירי, שמסתדר עם בני מינו בצורה נהדרת.

אוגר סורי זהוב בכלוב
אוגר סורי זהוב בכלוב | צילום freepik

מבחינה חיצונית, לאוגר סיבירי יש פרווה בצבע לבן, אפור, חום או שחור, ובקצה האף הוורוד שלו ניתן לראות שפם מאורך. אורכו של האוגר הסיבירי נע בין 7-10 ס”מ, וזנבו מגיע לכשני סנטימטרים. לאוגר הסורי, יש פרווה זהובה והוא ארוך יותר מהאוגר הסיבירי, הוא מגיע ל-18 ס”מ ושפמו קצר.

איזה ציוד צריך לקנות לצורך גידול האוגר?

להלן רשימת ציוד שיש לקנות לצורך גידול האוגר:

  • כלוב: עלינו להקפיד לקנות כלוב מרווח ונעים לצורך גידול האוגר. יש לנקות את הכלוב מדי פעם, ניקיון הכלוב הוא גורם ישיר והכרחי להארכת תוחלת החיים של האוגר שלנו.
  • מצע: בתחתית הכלוב יש להניח מצע, מצע זה נועד לספוג את הצרכים של האוגר ולמנוע מריחות לא נעימים להתפזר בחלל החדר. בדרך כלל, מצע של כלוב האוגרים עשוי משבבי עץ. מומלץ לא להשתמש בגזרי עיתון כמצע כי העיתון עלול להפיץ ריח לא נעים וכן להכתים את הכלוב והאוגר בדיו העיתון.
  • כלי אוכל: יש להניח לאוגר כלי אוכל עם תערובת מיוחדת לאוגרים או להזין את האוגר שלנו בפירות, ירקות, גרעינים, עשבים וזרעים שונים. מומלץ לקנות כלי נירוסטה, כי לאוגרים יש נטייה לכרסם את הכלים שעשויים מפלסטיק.
  • כלי מים: יש להניח לאוגר כלי מים ולדאוג למלא אותו במים נקיים מדי יום. גם כאן, מומלץ להניח בכלוב כלי מנירוסטה, כדי למנוע את כרסום הכלי.
  • מקום מסתור: אוגרים הם חיה שגדלה במחילות, כדי לדמות לאוגר את החיים בטבע ולספק לו תחושה בטוחה ורגועה, יש להניח בכלוב האוגר מקום מסתור בו הוא יוכל להתחבא ולהרגיש בטוח.
  • משחקים ומתקנים: אוגרים הם חיה אנרגטית שרגילה לרמת פעילות גבוהה, ניתן לספק לאוגר מתקנים כמו גלגל ריצה, סולמות מחילות ועוד, אשר יעזרו לאוגר שלכם לפרוק את האנרגיה שלו.
  • אבני כרסום: ידעתם ששיני האוגר לא מפסיקות לצמוח? כדי למנוע מצב בו שיני האוגר גדלות מדיי, מה שעלול להוביל לבעיות רפואיות, הוא נוהג לכרסם דברים שונים. מומלץ להניח בכלוב האוגר אבני כרסום כדי למנוע מצב בו האוגר שלנו יחלה או יכרסם את האביזרים שהנחנו לו בכלוב.
המדריך השלם לגידול אוגרים
המדריך השלם לגידול אוגרים | צילום freepik

רביית האוגרים

אוגרים היא חיה פחדנית, אם אתם מעוניינים לגדל משפחה של אוגרים ולהרבות אותם, יש להפריד בין האוגרים לאחר ההזדווגות, שכן הנקבה עלולה להיות תוקפנית ורכושנית כלפי הציוד שלה וכן סביבתה. שימו לב, לאחר הלידה, אסור להחליף את המצע של הכלוב או לגעת בגורים למשך שבועיים, כדי שהאוגרת שלכם תרגיש בנוח ובטוחה.

אוהבי חיות מחמד זה הזמן לתת לנו לייק לעמוד הפייסבוק שלנו כאן למטה!

כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לייעוץ רפואי וכל המידע המצוי באתר משמש כמידע כללי בלבד.

תגיות:

שתפו אותנו מה דעתכם?

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
צפייה בכל התגובות
0
נשמח לשמוע מה דעתכם...x
קחו חלק מקהילת אוהבי חיות מחמד
עשו לנו לייק בעמוד הפייסבוק כאן למטה!